PODLAHY-STOLIČKANĚKOLIK ZAJÍMAVOSTÍ PRO VÁS

Dřevo
Krásný, přirozený vzhled a neopakovatelná kresba dřeva dodají interiéru osobitý vzhled a charakter. Výborné tepelně technické vlastnosti, ověřená konstrukce a dlouhá životnost jsou jasným argumentem pro tento materiál. Také údržba dřevěných podlah je díky moderním povrchovým úpravám velmi snadná. Pro běžný úklid stačí vysát vysavačem s kartáčem nebo setřít na sucho prachovkou či mopem. Dřevo má také své nedostatky, jako jsou rozměrové změny a tvorba spár, kterým se v našich přetápěných interiérech nevyhneme. Nízká tepelná vodivost dřeva, způsobující příjemně "teplý" povrch dřevěné podlahy, se stává nevýhodou v okamžiku, kdy chceme použít podlahové vytápění. Masivní dřevěná podlaha je poměrně náročná na montáž a opravy; ničí ji kolečka židlí a jehlové podpatky a nehodí se do vlhkého prostředí.


Parkety - vlysy tloušťky 21 mm
Několik typů dřevěných podlah s nášlapnou vrstvou tloušťky minimálně 2,5 mm. Bývají uspořádány do různých vzorů a spojovány perem a drážkou, nebo pokládány na tupý sraz.

Dřevěné plovoucí podlahy                                                                                
Dřevěné plovoucí podlahy,  jsou vyrobeny ze dvou nebo častěji ze tří vrstev masivního dřeva - 15 mm. Horní dekorativní nášlapná vrstva o tloušťce zpravidla kolem 4 mm bývá tvořena lamelami z kvalitního dřeva, ale také může být z tenkovrstvé dýhy.
Středová vrstva- 11 mm, je tvořena z úzkých latěk obvykle měkkého dřeva smrku nebo borovice, orientovaných kolmo na vlákna lamel nášlapné vrstvy a spodní, takzvaná "protitahová" vrstva je obvykle ze smrkové dýhy, orientované stejně jako nášlapná vrstva.
Dvouvrstvé podlahové dílce se skládají z nášlapné vrstvy z kvalitního dřeva o tloušťce 3,5 až 9 mm a nosné vrstvy z překližky. Tvarem připomínají klasické vlysy, ale jsou zpravidla rozměrově větší, dodávají se obvykle s povrchovou úpravou a při pokládce se celoplošně lepí na podklad

Laminát
Laminát bude volbou pro toho, kdo chce praktickou podlahu, nenáročnou na údržbu a poměrně levnou. Největší výhodou laminátu je široké spektrum vzorů a věrné napodobení přírodních předloh a také solidní odolnost, i když žádná podlaha není nezničitelná. Laminát snadno poškodí a poškrábou kovové nohy nábytku, těžké předměty, psí drápky. Příjemná je rychlost pokládky díky spojování pouhým zaklapnutím takzvaných suchých zámků různých typů. Materiál je už z výroby opatřen povrchovou úpravou a po montáži se podlaha může ihned používat.
Na druhou stranu nevýhodou je citlivost nosné vrstvy na vlhkost; laminátovou podlahu nelze použít do mokrých a vlhkých prostor, ale na změny relativní vlhkosti vzduchu není tak citlivá jako dřevo. Laminátový povrch je chladnější a tvrdší než dřevěná podlaha a i přes znatelné zlepšení a inovace laminát stále ještě přenáší hluk znatelně víc než dřevo.
Přestože nosné desky kvalitnějších laminátů jsou impregnovány proti vlhkosti, výrobci nedoporučují jejich instalaci tam, kde se předpokládá vysoká vlhkost, například v koupelnách. Aby se vyrovnaly různé objemové změny jednotlivých vrstev laminátové podlahy při změnách vlhkosti a teploty, opatřuje se podlaha na spodní straně "protitahovou" stabilizační vrstvou z laminátu, zaručující rozměrovou stabilitu podlahy. Někteří výrobci dodávají laminátové podlahy již s nalepenou protihlukovou podložkou a při pokládce takové podlahy pak není nutná obvyklá izolace proti kročejovému hluku.

Přírodní korek
Přírodní korek je kůra dubu Quercus suber, který nalezneme především v mediteránní oblasti - na Pyrenejském poloostrově, v Itálii a Severní Africe. Kůra se získává loupáním z živého stromu jednou za devět let, poprvé v 25 letech života stromu.
Korek se nejčastěji používá v podobě korkových dlaždic  nebo korkových plovoucích podlah. Základem nejběžnějších sendvičových dlaždic je nosná vrstva z granulovaného korku, která je spojena pojidlem s tenkou dekorativní korkovou dýhou, která určuje finální vzhled materiálu; masivní korkové dlaždice tvoří jednotný materiál v celé struktuře. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v možnosti broušení. U masivních dlaždic je hloubka brusu limitována tloušťkou dlaždice, kdežto u dlaždic sendvičových pouze tloušťkou korkové dýhy (prakticky desetiny milimetru).

Korek klidně do koupelny
Volba správné povrchové úpravy je velice důležitým momentem, který rozhoduje o tom, jakou zátěž korková podlaha snese, protože ovlivňuje užitné hodnoty podlahy a její životnost.
Podlahoviny už z výroby předlakované i lakované je nutné po pokládce přelakovat s cílem zacelení spár mezi jednotlivými spoji. Voskované a olejované korkové dlaždice nejsou na našem trhu úplně běžné; olejované z výroby se nabízí pouze plovoucí korkové podlahy. Obě tyto povrchové úpravy jsou vhodné do dětských a obývacích pokojů, ložnic, šaten a popřípadě kuchyní.
Lakovaná povrchová úprava je vhodná především do kuchyní, chodeb, obývacích a dětských pokojů a ložnic, v případě aplikace vhodného dvousložkového laku i do koupelen.
Korek je přírodní materiál s množstvím příznivých vlastností. Je lehký, stlačitelný, pružný, nenasákavý a má nízkou tepelnou vodivost. Časem se nerozpadá ani nedegraduje, což ho předurčuje k použití jako ideální podlahový a obkladový materiál pro obytné i komerční prostory. Astmatici a alergici také ocení jeho hygienickou nezávadnost - netoxicitu, schopnost odolávat plísním a také velmi snadnou údržbu. Při vhodné volbě povrchové úpravy se s korkovou podlahou můžeme potkat i v koupelně, sauně a kuchyni. Díky přírodnímu designu a ekologickým vlastnostem je možnost použití široká, výrobní technologie se stále zdokonaluje a také kvalita doprovodných materiálů jako laků, ošetřujících prostředků a lepidel se stále zvyšuje. Korek tedy rozhodně patří mezi materiály budoucnosti.
Jednou z mála nevýhod korku je tendence k blednutí na místech nezakrytých nábytkem. Znatelnější je to na nebarveném korku, u Color Corku, zejména na světlejších odstínech, se tento problém tolik neprojevuje.


Jakou  podlahu tedy vybrat? Nakoupit co nejlevněji, nebo se spolehnout na renomovanou značku? Vždy je nutno vybírat s ohledem na požadovanou životnost a předpokládané zatížení.Pokud chcete poradit s výběrem, můžete nám zavolat nebo napsat.

 

Levné www stránky pro Vás.